نگه داشتن سیستان و بلوچستان تعهد 7میلیاردریالی

نگه داشتن: سیستان و بلوچستان تعهد 7میلیاردریالی خیران زاهدانی آزادی زندانیان رییس کل دادگستری جشن گلریزان

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه آینده کنکور 98 و سوالات بی‌پاسخ

کنکور 97 هم با همه استرس هایش تمام شد؛ کنکوری که بیش از یک میلیون خانواده ایرانی را یک سال به خود مشغول کرده بود تا فرزندان ارزش ظرف تنها چند ساعت آینده خود را

آینده کنکور 98 و سوالات بی‌پاسخ

آینده کنکور 98 و سوالات بی پاسخ

عبارات مهم : آموزش

کنکور 97 هم با همه استرس هایش تمام شد؛ کنکوری که بیش از یک میلیون خانواده ایرانی را یک سال به خود مشغول کرده بود تا فرزندان ارزش ظرف تنها چند ساعت آینده خود را رقم بزنند؛ سرنوشتی که قطعا مسیر زندگی آنها را جهت هر لحظه عوض کردن خواهد داد و عده ای را به سرمنزل مقصود رسانده و جهت عده ای دیگر اتفاقات خلاف تصورشان را به همراه خواهد آورد.

آینده کنکور 98 و سوالات بی‌پاسخ

شاید همین غیرقابل آینده نگری بودن راه داوطلبان باعث شده است تا از کنکور به عنوان «غول آموزشی» نام برده شود. در طول چهار دهه گذشته بسیاری از مسئولان تلاش داشتند نفس آن را ببرند و به حیاتش آخر دهند، ولی ظاهرا این کار به سادگی بیانش نیست، به گونه ای که مسئولان متفاوت آموزش عالی که از سال 1386 جهت مبارزه با آن در میدان مبارزه گرد هم جمع آمدند تا با هماهنگی و همراهی یکدیگر به نبرد با آن بپردازند، هنوز نتوانسته اند در این راه موفق شوند و همین مساله باعث شد امسال نیز داوطلبان مجبور باشند خود به تنهایی و تنها با اتکا به توان علمی ارزش در میدان آینده ساز حاضر شوند.

علی رغم اینکه مسئولان امسال نتوانستند جلوی رویارویی داوطلبان با کنکور را بگیرند، ولی در حاشیه برگزاری کنکور امسال مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم و ابراهیم خدایی، مدیر شرکت سنجش به عنوان دو مسئول آموزش عالی اظهاراتی داشتند و راجع به آینده کنکور 98، اعمال سابقه تحصیلی داوطلبان و چرایی تعداد بالای داوطلبان گروه علوم تجربی صحبت کردند. آنطور که مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم راجع به آینده کنکور سال آتی صحبت کرده بود، فاز اول از بین بردن کنکور جهت سال 1398 کلید خورده و قرار است سال آینده شرایط ورود به دانشگاه ها کمی دچار عوض کردن شود.

کنکور 97 هم با همه استرس هایش تمام شد؛ کنکوری که بیش از یک میلیون خانواده ایرانی را یک سال به خود مشغول کرده بود تا فرزندان ارزش ظرف تنها چند ساعت آینده خود را

با این حال تغییرات مطرح شده است از سوی این معاون نیز نمی تواند به معنی از بین بردن کامل و قطعی کنکور باشد و داوطلبانی که قرار است سال آینده در رشته های پرطرفدار شرکت کنند، باز باید از سد کنکور عبور کنند؛ سدی که حداقل جهت رشته های پرطرفدار فعلا باقی است و مشخص نیست در صورت از بین بردن آن قرار است شیوه جذب دانشجو در آن رشته ها به چه شکل باشد. به عبارت دیگر به گفته شریعتی نیاسر، رشته های پرمتقاضی به علت آنکه مسابقه در این رشته ها سنگین هست، امکان دارد تا مدت ها در قالب کنکور دانشجو پذیرش کنند، هرچند معتقدیم در رشته های پرمتقاضی نیز می توان به تدریج پذیرش را به دانشگاه ها واگذار کرد.

طرح وزارت علوم جهت کنکور سال آینده

به گفته او، وزارت علوم طرحی دارد تا براساس آن بخشی از داوطلبانی که می توانند به صورت طبیعی وارد دانشگاه شوند، بدون شرکت در کنکور به نشانه خود برسند و قرار است در فاز اول در رشته های کم متقاضی با تدابیری که با همکاری دستگاه های دیگر از جمله آموزش و پرورش و وزارت بهداشت صورت گرفته، طرح بدون کنکور اجرایی شود و آن درصد از جمعیت کنکوری که می توانند (با سوابق تحصیلی) وارد دانشگاه شوند، بدون حضور در فرآیند کنکور پذیرش شوند که در صورت انجام هماهنگی ها این عنوان در سال98 اجرایی خواهد شد. البته در کنار صحبت های معاون وزیر، ابراهیم خدایی، مدیر شرکت سنجش آموزش کشور راجع به تغییرات کنکور سال آتی این گونه گفته بود: «اولا که به علت وجود دو نظام آموزشی ما دو نوع طراحی پرسش خواهیم داشت و ثانیا نیز درصد تاثیر سوابق تحصیلی با مصوبه شورای سنجش و پذیرش اعلام خواهد شد.

آینده کنکور 98 و سوالات بی‌پاسخ

او از پذیرش 83 درصد دانشجویان با سابقه تحصیلی در سال گذشته و همچنین پذیرش 85 درصد از دانشجویان در امسال نیز گفته بود که در این باره سوالاتی مطرح می شود و نخستین آن این است آیا کسانی که سر جلسه کنکور به هر دلیلی غیبت داشته اند نیز می توانند از سابقه تحصیلی خود استفاده کنند یا اینکه فقط داوطلبان حاضر و آن هم تنها در صورتی که تاثیر مثبت در نتیجه آنها داشته باشد، از سابقه تحصیلی برخوردار خواهند شد؟

نکته قابل تامل راجع به صحبت های هر دو مسئول این است که آنها از اعمال سابقه تحصیلی به جای برگزاری کنکور به این شکل صحبت کرده اند و البته خدایی راجع به این عنوان و رشته های پرطرفدار نیز این گونه گفته بود: «اعمال سابقه تحصیلی تنها جهت 10 تا 15 درصد رشته های پرمتقاضی بوده که باید زیاد کردن پیدا کند و مشورت ها با سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت و علوم نیز در حال انجام هست. البته اگر بخواهیم نگاهی کلی به اعمال سابقه تحصیلی داشته باشیم، باید بگوییم که در کنکور امسال میزان تاثیر سوابق تحصیلی جهت دارندگان دیپلم ۲۵ درصد و جهت دارندگان پیش دانشگاهی پنج درصد علاوه بر ۲۵ درصد است.»

کنکور 97 هم با همه استرس هایش تمام شد؛ کنکوری که بیش از یک میلیون خانواده ایرانی را یک سال به خود مشغول کرده بود تا فرزندان ارزش ظرف تنها چند ساعت آینده خود را

خدایی همچنین از امکان ورود بیش از ۸۵ درصد داوطلبان از طریق عدم شرکت در کنکور صحبت می کند و می گوید: «در حال تهیه سازوکاری هستیم که دانشگاه ها بتوانند خودشان پذیرش داشته باشند.»

سوالاتی که همچنان بی جواب مانده اند

طبیعتا صحبت های مطرح شده است از سوی این دو مسئول، خالی از پرسش و ابهام نیست؛ سوالاتی که از همان سال 1386 و با مطرح شدن جایگزینی سابقه تحصیلی به جای کنکور ایجاد شده است بود. سوالاتی از این جنس که اگر ملاک پذیرش در دانشگاه ها تنها سوابق تحصیلی باشد، ظرفیت پذیرش جهت همه داوطلبانی که خواهان تحصیل در رشته های پرطرفدار بوده و از سویی نیز همگی دارای معدل بالای 19 هستند، چه می شود؟ آیا در شرایط فعلی امکان برگزاری امتحانات هماهنگ و کشوری جهت مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی وجود دارد؟ جهت تحصیل در رشته های پرطرفدار بعد از ملاک قرار دادن سابقه تحصیلی، صرفا پذیرش از طریق دانشگاه خواهد بود؟ نحوه سوالات امتحانی قرار است دستخوش تغییرات اساسی شود و سوالاتی از این دست که قطعا نیازمند براق سازی بهنگام است تا داوطلبانی که قرار است از سال آینده با طرح تازه وارد دانشگاه ها شوند، در ماه های منتهی به برگزاری کنکور دچار سردرگمی نشوند.

آینده کنکور 98 و سوالات بی‌پاسخ

قوانین و هدایت های تحصیلی جمعیت داوطلبان تجربی را زیاد کردن داده است

از بحث کنکور و آینده آن در سال آینده که بگذریم، عنوان چرایی عدم اقبال بیش از نیمی از داوطلبان به گروه علوم تجربی مطرح می شود. به گفته ابراهیم خدایی، امسال 642 هزار نفر در این گروه آزمایشی شرکت کرده اند که 13 درصد آنها یعنی 81 هزار و 120 نفرشان دانشجو یا فارغ التحصیل هستند؛ رقم بالایی که خدایی علت زیاد کردن آن را هم به هدایت تحصیلی دانش آموزان در دوره متوسطه ربط می دهد و هم رای دیوان عدالت اداری می داند که براساس آن محدودیت شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم و بهداشت مبنی بر تحصیل رایگان تنها در یک مقطع برداشته شده است است.

فرهیختگان

واژه های کلیدی: آموزش | آموزشی | مسابقه | دانشگاه | دانشگاه | داوطلبان | سال آینده | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog